Na rovinu. Jak je to s tou provizí makléři?

Provize realitního makléře a realitní kanceláře jsou věčně diskutované téma a taky důvod, proč se někteří lidé snaží prodat svůj byt, dům nebo pozemek svépomocí. Nechce se jim zkrátka platit provizi. Kolik bude provize z prodeje, je taky jedna z nejčastějších otázek, na které se nás naši klienti ptají. Jak to tedy s provizí je? Kdo ji platí? Za co? A kolik to tak bývá peněz? U nás se to dozvíte na rovinu a bez vytáček.

Za co platíte provizi realitní kanceláři?

Od výše provize makléři se odvíjí jeho služby – jejich kvalita i rozsah. Hodně klientů si nedokáže představit veškeré náklady, které musí provize pokrýt, a částka jim tak přijde vysoká. Aby ale mohl makléř prodat za tu nejvyšší tržní cenu, musí dát do prodeje všechno a poskytnout plný servis, věnovat prodeji maximum času.

Kvalitní realitní servis by měl obsahovat:

  • co nejpřesnější odhad tržní ceny nemovitosti a špičkové podklady pro něj

  • stěhování, úklid prostor, malování, kvalitní home staging

  • profesionální fotografie, případně i video prohlídku, virtuální prohlídku nemovitosti, nebo i vlastní web

  • propagaci nemovitosti, a to on-line pomocí reklam a sociálních sítí, ale i off-line

  • zajištění prohlídek se zájemci

  • hledání vhodného financování, když zájemci chybí vlastní zdroje

  • právní servis, čas advokátů, úschovu peněz

  • pomoc s převodem energií, zápisem do katastru

  • a v neposlední řadě především čas makléře, který by měl být neustále k dispozici a nepřetržitě komunikovat

Kdo platí provizi a kolik to tak bývá?

Provizi makléři platí ten, kdo si jeho služby objednal, nejčastěji tedy prodávající. V praxi to probíhá tak, že je stanovena prodejní cena nemovitosti a z ní si po úspěšném prodeji makléř vezme předem dohodnuté procento.

Výše provize se v Česku pohybuje mezi 3 a 5 % z kupní ceny nemovitosti bez DPH. Orientačně se dá říct, že pokud prodáváte nemovitost s cenou do 1 milionu korun, provize bude minimálně 50 000 korun. Při ceně nemovitosti mezi 1 a 3 miliony korun to bude 5 % z kupní ceny. Při 3 až 6 milionech pak 4 až 5 %, při 6 až 10 milionech pak 4 % z kupní ceny. S vyšší cenou nemovitosti se procento provize snižuje.

Provize makléře MINT reality

Pozor na nízkou i příliš vysokou provizi

Nabízí vám realitní kancelář provizi 2 %? Ověřte si, co vše v rámci ní nabízí, v jakém rozsahu, a zaměřte se, pokud možno, i na kvalitu práce makléřů. Podezřele nízká provize totiž často znamená to, že makléři svou práci nedělají pořádně – neposkytnou kompletní servis, a vy tak na prodej nemovitosti můžete dlouho čekat, nebo třeba prodáte i pod cenou. Problematická může být i komunikace s makléřem a podobně.

Ověřte si i, co vše bude chtít makléř financovat nad rámec provize. Někdy se stává, že provize jako taková je nízká, budete ale nuceni zaplatit zvlášť právní servis nebo třeba odhady ceny a znalecké posudky. Velmi proto doporučujeme domluvit si veškeré náklady předem. 

Před extrémně vysokými provizemi vás snad varovat nemusíme, na ty si dáte pozor automaticky. Ale jako příliš vysoká se bude jevit i standardní provize vždy, když budete spolupracovat se špatným makléřem. Vždy si proto zjistěte, jaké má váš vybraný makléř zkušenosti, znalosti, jaké jsou jeho reference, zda je například členem nějakých organizací, s kým spolupracuje a podobně.   

Prodej bez provize. V čem je háček?

Láká vás realitka na prodej bez provize? Jde jen o marketingový trik, peníze zaplatíte vždy. Jen je to nyní hezky „zaobaleno“. Provizi má při této „výhodné nabídce“ platit kupující. Reálně ale bude stále provize stržena z finální prodejní ceny, tudíž peníze platíte zase vy.

Máte k provizím nějaké dotazy? Určitě se na nás obraťte, rádi je s vámi probereme.

*
*
*
*
*
*
*
email: fname: